dušan antalík

Dušan vyrastal v Martine v učiteľskej rodine.

Jeden z podnetov pre jeho muzikantskú budúcnosť bol jeho starý otec, ktorý bol huslistom, klarinetistom a kapelníkom orchestra.

Už počas stredoškolských rokov Dušan založil vlastnú rockovú skupinu, v ktorej hral na gitaru, spieval a skladal a aranžoval svoje prvé vlastné skladby.

V období druhej polovice 70-tych rokov svetovú scénu značne ovplyvňovala vlna tzv. jazzrocku. Kapely a interpréti ako Mahavishnu Orchestra Johna McLaughlina, Chick Corea, Waterreport Joa Zawinula značne ovplyvnili aj Dušana. V tom období trávil celé hodiny v skúšobni improvizáciami s rôznymi hudobníkmi.

V roku 1980 založil skupinu Team, ktorá spočiatku hrala vlastné skladby ovplyvnené práve vlnou fussion.

Tvorbu Teamu vtedy ovplyvňovalo aj silné obdobie slovenskej muziky reprezentované kapelami Collegium Musicum a Fermáta, ale aj českého Blue Effect. Veľký vplyv na Dušana mala skupina YES, ktorej gitarista Steve Howe bol jedným z jeho vzorov. Taktiež miloval blues Alvina Leeho a jeho Ten Years After.

Po vysokoškolskom štúdiu (VŠDS Žilina) sa Dušan venuje iba hudbe.

V roku 1986 sa stáva Team profesionálnou kapelou a Dušan s Teamom koncertujú a hrajú na rôznych festivaloch. Objavujú sa aj s prvými skladbami v televíznych reláciách (Team vtedy zvíťazil v relácii Triangel so skladbou Beh).

V roku 1988 po príchode Pala Haberu do kapely vychádza debutový album Teamu, ktorý sa stáva mimoriadne úspešný (250-tisíc predaných nosičov). Tento album otvára Teamu dvere do najväčších hál v Čechách a na Slovensku. V roku 1990 kapele vychádza singel v Anglicku so skladbou Pieseň pre nesmelých (Change).

Okrem Teamu sa Dušan v 90-tich rokoch venoval aj produkovaniu rockových kapiel.

Team po roku 2000 pravidelne koncertuje v rámci vlastných turné po Českej a Slovenskej republike. Ich turné vždy patrí k najväčším a najnavštevovanejším koncertným podujatiam.

V roku 2007 založil skupinu Stage Meridian, v ktorej sa vrátil k fussion hudbe. Kapela nahráva cover CD Stage Meridian „Freedom“.

Ďalším projektom Dušana bolo zoskupenie muzikantov Juraj Tatár, Marcel Buntaj, Martin Gašpar a Dušan Antalík, ktoré nieslo názov Aeroc Theraphy.

V roku 2019 Dušan nahral svoj druhý sólový album “FIKCIA” ( prvým sólovým albumom

bol album 911 - viac v               ).

V posledných rokoch Dušan koncertuje s kapelou Team na jej veľkých koncertoch v rámci

Turné kapaly. Zároveň sa Team objavuje aj na väčších letných festivaloch ako headliner.

 

M u s i c